Продовжуємо розповідати та ілюструвати особливості наркополітики по відношенню до наркоспоживачів.

Питання декриміналізації злочинів, пов’язаних із вживанням наркотиків є досить важливою невирішеною проблемою не тільки в Україні.

За експертними підрахунками на кінець 2020 року у світі кожен п’ятий засуджений відбував покарання за злочини, пов’язані з наркотиками. Більше того, 87% таких в’язнів, потрапили за грати через наркотики для особистого споживання!

Боротьба з наркотиками у всьому світі ведеться десятиліттями та доводить, що силові методи боротьби не приносять результатів. Каральна наркополітика спрямована в першу чергу проти тих, хто споживає наркотики, а не проти тих, хто їх продає та розповсюджує.

Жорсткий підхід до наркоспоживачів — програшна тактика, яка не впливає на першопричини зловживання, а тому і не вирішує цієї соціальної проблеми.
Втім, у ряді країн спостерігається доволі жорстка система реагування на наркотичне споживання.

Ось деякі країни, які мають серйозні закони щодо наркотиків:

Разом з тим, радує, що більшість зарубіжних країн пішли шляхом легалізації та декриміналізації поведінки пов’язаної із вживанням наркотичних речовин. Ізоляція вважається крайнім заходом. Натомість застосовується ліберальна політика боротьби з наркоманією, а наркотична залежність вважається соціальною проблемою. Так, існують країни, які декриміналізували зберігання наркотиків для особистого вжитку: Іспанія, Італія, Португалія, Мексика, Колумбія, Перу.

Змінити ставлення до наркоспоживачів суспільства загалом та правоохоронних органів зокрема – це необхідна умова, для того щоб люди із залежністю не ставали вигнанцями та не втрачали дорогоцінні роки у несприятливих тюремних умовах.
Сприяти цьому покликаний сенситивний підхід до наркоспоживачів.
Експерти переконують: варто сприяти тому, щоб працівник правоохоронного органу вбачав своїм завданням не притягнути до відповідальності, а зробити профілактику наркоманії в державі.

Проект «Забезпечення розумного балансу між наркополітикою та громадським здоров’ям в Україні» реалізовується ГО «Пенітенціарна ініціатива» за підтримки Міжнародний фонд “Відродження”