9-10 липня 2015 року в м. Києві проходила конференція «Охорона здоров’я за гратами. ВІЛ/СНІД, туберкульоз та інші соціально небезпечні захворювання: виклики, можливості і розвиток», ініційована Державною пенітенціарною службою України при підтримці Управління ООН з наркотиків та злочинності (в рамках проекту «Підвищення ефективності заходів правоохоронних органів, пенітенціарної системи та наркологічної служби у відповідь на епідемію ВІЛ/СНІДу», який фінансується Агентством США з міжнародного розвитку – USAID).

Захід відбувається у рамках проекту «Підвищення ефективності заходів правоохоронних органів пенітенціарної системи і наркологічної служби у відповідь на епідемію ВІЛ/СНІДу» та за активною участю партнерів: організації системи ООН (Об’єднана програма ООН із ВІЛ/СНІД (ЮНЕЙДС), Бюро ВООЗ в Україні), Групи Помпіду Ради Європи, Українського центру контролю за соціально небезпечними хворобами МОЗ України, Всеукраїнської мережі людей, що живуть з ВІЛ/СНІД, Міжнародного Альянсу з ВІЛ/СНІД в Україні, МОГМР «Пенітенціарна ініціатива», міжнародної організації «Лікарі без кордонів».

DSCN1407Участь у конференції беруть як керівники та представники багатьох міжнародних та всеукраїнських організацій, що надають фінансову та матеріальну підтримку державним органам влади у вирішенні проблеми припинення поширення соціально небезпечних хвороб, так і практики, які у своїй службовій діяльності забезпечують надання медичної допомоги засудженим та особам, узятим під варту.
У вітальній частині конференції Голова Державної пенітенціарної служби України Володимир Палагнюк подякував присутнім за підтримку державної політики, зацікавленість в зазначеному заході та вклад у суспільно важливу справу – збереження життя і здоров’я наших громадян.
Він окреслив загальний стан медичної галузі відомства та визначив основні проблемні питання в цьому напрямку на даний час. Зокрема, за інформацією В. Палагнюка, у поточному році померло 277 осіб, що утримувалися в місцях позбавлення волі; майже 200 – було звільнено від відбування покарання за станом здоров’я (відповідно до ст.84 КВК України); 23 людини – померло під час розгляду у суді їх справ щодо застосування до них зазначеної норми законодавства. Така статистика свідчить про ще неналежний рівень виявлення захворювань на ранніх стадіях.
При цьому Володимир Миколайович зазначив, що протягом останніх 5 років ДПтС України не одержувала з Державного бюджету коштів на оновлення та придбання сучасного обладнання. Ці потреби вирішуються за кошти міжнародних та благодійних фондів, спецфонду самих установ відомства.
Про негативні наслідки відсутності належної матеріально-технічної бази у відомчих медичних закладах говорив і начальник управління охорони здоров’я та медико-санітарного забезпечення ДПтС України Олександр Етніс. Зокрема, він повідомив присутнім, що «аналіз смертності та летальності серед засуджених та осіб, узятих під варту, свідчить, що вони не помирають безпосередньо від туберкульозу чи ВІЛ-інфекції, а помирають від ускладнень з боку серцево-судинної системи, центральної нервової системи тощо. У закладах охорони здоров’я пенітенціарної служби гостра нестача необхідного медичного устаткування для своєчасної діагностики цих ускладнень, що не може не впливати на швидкість та якість проведення відповідних лікувальних заходів», – сказав О. Етніс.
За його словами, на даний час організації, які активно допомагають ДПтС України у розвитку пенітенціарної медицини, де ситуація з якістю лікувально-діагностичного процесу та наявністю сучасного медичного обладнання абсолютно тотожна загальногромадському сектору, не мають підстав для надання підтримки у діагностичному обладнанні більш широкого спектру, тобто не пов’язаного з діагностикою суто ВІЛ-інфекції або туберкульозу.
«Зважаючи на реформу в громадській системі охорони здоров’я, спрямовану на розвиток страхової медицини, діяльність відомчих закладів охорони здоров’я буде ще більш специфічною, ніж на даний час, що вимагатиме певних реформаторських змін із залишенням пенітенціарної медицини у структурі ДПтС України», – висловив бачення перспектив пенітенціарної медицини Олександр Львович.
Він також зазначив, що з метою приведення надання медичної допомоги засудженим та особам, узятим під варту, до міжнародних норм фахівцями управління охорони здоров’я ДПтС України спільно з експертами неурядових організацій розроблено «Дорожню карту», яка започатковує реформування пенітенціарної медицини у тісній співпраці з МОЗ України та неурядовими партнерами.
Концепція «Дорожньої карти» полягатиме у підготовці діючої системи до реформування, створення рамкової основи для спільних дій, формування лікувального, діагностичного та епідеміологічного векторів діяльності. Обов’язковими елементами реформування будуть моніторинг та оцінка, супровід хворих, впровадження у практику міжнародних рекомендацій, а також подальше удосконалення нормативно-правової бази.
При цьому доповідач закликав усіх присутніх до співпраці у вищезазначених напрямках діяльності пенітенціарної медицини та її подальшому розвитку як окремої відомчої сфери діяльності у реалізації загальнодержавної політики з питань виконання покарань.
Про необхідність створення механізмів соціального партнерства для формування системи громадського здоров’я в Україні говорила директор Державної установи “Український центр контролю за соціально небезпечними хворобами МОЗ України», професор Наталія Нізова. Вона акцентувала увагу на необхідності створення міцного кадрового потенціалу та економічної й політичної стабільності як важливих умов для реформування сфери охорони здоров’я, в тому числі в установах ДПтС України; а також окреслила актуальні питання співпраці з ДПтС України.
Численні іноземні гості, які представляють різного рівня організації, що займаються питанням профілактики ВІЛ/СНІДу, туберкульозу та інших соціально небезпечних хвороб, були суголосними в твердженні, що в’язниці не повинні бути інкубаторами хвороб, а люди, які там утримуються (засуджені та ув’язнені), як і персонал цих установ, повинні мати можливість на реалізацію їхнього права на здоров’я, належні умови утримання чи праці, відповідний рівень медичного обслуговування.
Усі учасники конференції висловили свою підтримку запропонованим ідеям реформування пенітенціарної медицини, а представник відділу охорони здоров’я Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) Чарльз Лерман зазначив, що першочергово їхню підтримку буде спрямовано у лікувальні заклади системи ДПтС України в містах Дніпропетровськ, Київ, Одеса, Миколаїв, Херсон.

SAM 9504
У рамках дводенної конференції під час пленарних сесій та секційних засідань заплановано обговорити шляхи подолання епідемій туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу в установах виконання покарань і слідчих ізоляторах Державної кримінально-виконавчої служби України, а також залучення до співпраці в зазначеному напрямку міжнародних громадських організацій.