Системне викорінення гомофобії та трансфобії розпочалося, нарешті, і в українських в’язницях. Дискримінацію на підставі сексуальної орієнтації чи ґендерної ідентичності #SOGI_UA офіційно заборонено новими правилами внутрішнього розпорядку в українських СІЗО. Ці правила з антидискримінаційною статтею затвердило Міністерство юстиції України*. Можна сказати, що Державна Кримінально-Виконавча Служба України, у віданні якої перебувають слідчі ізолятори, йде в ногу з часом.

Іще 2008 року український ЛГБТ-рух уперше звернувся офіційно до керівництва пенітенціарної системи з пропозиціями вжити заходів для «подолання гомофобії (лесбофобії), трансфобії та попередження агресивних дій, насильства, сексуальних домагань і психологічних маніпуляцій щодо гомосексуалів, бісексуальних і трансґендерних людей з боку працівників (особового складу) закладів пенітенціарної системи», забезпечувати «захист загальногромадянських прав, честі та гідності гомосексуальних, бісексуальних і трансґендерних людей під час їхнього перебування в закладах пенітенціарної системи», а також «належно захищати усіх затриманих та ув’язнених, які можуть зазнати насильства, негуманного та принизливого ставлення у зв’язку із сексуальною орієнтацією чи ґендерною ідентичністю». Тоді у відомстві панували старі порядки, і на наші звернення вони крутили пальцем біля потилиці: мовляв, які ЛГБТ?! ви про що?! Знадобилося 11 років, щоби ситуація докорінно змінилася на користь правозахисних цінностей.

За цей час у пенітенціарних закладах поступово впроваджувалися проекти з надання соціальної підтримки категорії «відторгнутих від загалу», а особи з цієї категорії фактично є чоловіками, з якими практикують секс інші чоловіки. Неабияка заслуга у реалізації цих активностей в України належить Elena German та Пенитенциарная инициатива.

Мені особисто пощастило на початку 10-х років проводити тренінги з питань ЛГБТ, СОҐІ та толерантності для персоналу пенітенціарних закладів, і вже тоді стало зрозуміло, що тюремники в сутності своїй — хороші люди, відкриті до нових знань та готові до змін у системі карально-виправних закладів.

Гей чи лесбійка не втрачають своєї ідентичності при переміщенні зі становища свободи в умови несвободи. Актуальність піклування про повагу до гідності ЛГБТ в пенітенціарних закладах зростатиме хоча б тому, що з року на рік збільшується частка відкритих ЛГБТ від усього загалу спільноти, а відповідно, ця відкритість становитиме суттєву індивідуальну характеристику підозрюваної чи засудженої особи, яка має враховуватися при її утриманні в місцях несвободи.

Те, що дискримінацію за ознаками СОҐІ прямим текстом віднині заборонено в СІЗО на нормативно-правовому рівні, свідчить про поступову гуманізацію мережі закладів несвободи — і я звертаю на це увагу Офіс Омбудсмана України як на позитивний здобуток вітчизняної нормотворчості.

На черзі — прийняття нових актів законодавства з метою захисту громадянської рівноправності ЛГБТ, усунення дискримінаційних обмежень за ознаками СОҐІ з вітчизняного нормативно-правового поля. Адвокаційна діяльність із фокусом на спільноту ЛГБТ та ключову групу ЧСЧ / #MSM_UA упроваджується Національним ЧСЧ-консорціумом #MSM_PRO в складі ГО «АЛЬЯНС.ГЛОБАЛ», LGBT Association LIGA та Гей-Форум України / Gay-Forum of Ukraine NGO у рамках національного проекту «Забезпечення здоров’я та розвитку ЧСЧ/ЛГБТ» за підтримки «100% життя» – Мережа ЛЖВ.

* Пунктом 3 статті 3 «Правове становище ув’язнених та засуджених, яких тримають у СІЗО» розділу I «Загальні положення» зазначених Правил визначено, що «забороняється будь-яка дискримінація, зокрема пряме або непряме обмеження прав ув’язнених (засуджених) залежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, ГЕНДЕРНОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ, СЕКСУАЛЬНОЇ ОРІЄНТАЦІЇ, етнічного, соціального та іноземного походження, віку, стану здоров’я, інвалідності, підозри чи наявності захворювання на ВІЛ/СНІД чи іншу хворобу, сімейного чи майнового стану, звернення або наміру звернення до суду чи інших органів за захистом своїх прав або надання допомоги іншим ув’язненим або засудженим у захисті їхніх прав».

Ссылка: Про затвердження Правил внутрішнього розпорядку слідчих ізоляторів Державної кримінально-виконавчої служби України

Источник: facebook.com/sheremet.sviatoslav