Головним завданням держави у напрямі подолання наркоманії має бути не покарання, а безпека і лікування наркозалежних людей.
Більше 12% засуджених в Україні потрапляють до в’язниці за злочини, пов’язані з незаконним обігом наркотичних речовин.

При цьому на утримання одного засудженого на рік держава витрачає близько 130 тисяч гривень. Якщо ж людина залишається на волі і перебуває на пробації, то витрати значно менші – всього 10 тисяч на рік. Тож перевага альтернативних видів покарань для наркоспоживачів очевидна.

Якщо не змінити політику по відношенню до наркоспоживачів та підходи до боротьби з наркоманією, то кількість в’язничного населення, яке щорічно поповнюється за рахунок засуджених через наркотики, буде змінюватися в бік збільшення. В свою чергу така ситуація призведе до збільшення фінансових витрат. Велика кількість в’язничного населення, яке щорічно збільшується, накладає певний фінансовий і соціальний тягар на плечі держави.
Змінити ставлення до наркоспоживачів суспільства загалом та правоохоронних органів зокрема – це необхідна умова, для того щоб люди із залежністю не ставали вигнанцями та не втрачали дорогоцінні роки у несприятливих тюремних умовах.

Сприяти цьому покликаний сенситивний підхід до наркоспоживачів.

Експерти переконують: варто сприяти тому, щоб працівник правоохоронного органу вбачав своїм завданням не притягнути до відповідальності, а зробити профілактику наркоманії в державі. Він має володіти елементами емпатії, бути чутливим, з розумінням ставитися до порушника закону.
А найкращі можливості для реалізації сенситивного підходу є у пробації (@Пробація України Probation in Ukraine), до досудових доповідей якої у 80-90% випадків суди дослухаються.

Проект «Забезпечення розумного балансу між наркополітикою та громадським здоров’ям в Україні» реалізовується ГО «Пенітенціарна ініціатива» за підтримки Міжнародний фонд “Відродження”.